FANDOM


Ficha da dobraxeEditar

Dragon Ball Z
Dragon-ball-z-l-appel-du-destin-megadrive
DRAGON BALL Z
Título: Dragón Z (Dragon Ball Z)
Título orixinal: ドラゴンボールZゼット (Doragon Bōru Zetto)
Ano da dobraxe: 1991
Ano de estrea: 1989
Distribución: Televisión
Xénero: Anime
Directores de dobraxe: Trinidad Morenza. Antón Pazos. Antón Rubal.
Tradutores: Miguel Vijande. David Canoa. Helena Pombo. Mª José García.
Axustador: Non especificado
Estudios de dobraxe: CTV S.A. (Vigo). CTV S.A. (Santiago de Compostela)
ACTOR ORIXINAL ACTOR DE DOBRAXE PERSONAXE
Jōji Yanami Jorge Pedrosa Narrador
Masako Nozawa Julio Manuel Lorenzo Fernández (Eps.1-243) Son Goku
Masako Nozawa José Antonio (Antón) Rubal Pernas (Eps 244-291) Son Goku
Hiromi Tsuru Ana Lemos Correa (Eps.1-238, 244-283) Bulma
Hiromi Tsuru Trinidad Morenza (Eps.239-243) Bulma
Hiromi Tsuru Ana María Ouro Pombo (Eps.284-291) Bulma
Masako Nozawa Tonia Fuentes Son Gohanda (Neno)
Masako Nozawa José Ignacio (Iñaki) Baliño Cubo Son Gohanda (Mozo)
Ryō Horikawa Jesús (Suso) Álvarez Riobó Vexeta
Toshio Furukawa José Carlos (Coté) Sansegundo Fernández Piccoro
Takeshi Kusao Manuel Pombal Pérez Toranks do Futuro
Takeshi Kusao Helena Amoedo Barros Toranks (Neno)
Takeshi Kusao Ignacio (Nacho) Castaño Gómez Toranks (Mozo)
Masako Nozawa Tonia Fuentes Son Goten (Neno)
Masako Nozawa Norberto Vilanova Casanova Son Goten (Mozo)
Mayumi Tanaka Oscar Henrique Fernández Rodríguez Krilín
Mayumi Tanaka Dámaso Domínguez (Eps. 238-243) Krilín
Tōru Furuya Alfonso Agra Tato ((Eps.1-227) Yamcha
Tōru Furuya Antonio Pazos Varela (Eps. 228-291) Yamcha
Hirotaka Suzuoki Antonio Pazos Varela (Eps.1-244) Ten Shi Han
Hirotaka Suzuoki Dámaso Domínguez (Eps. 245, 256, 267, 268 e 285) Ten Shi Han
Hiroko Emori Rosario (Charo) Martínez Chaoz
Kōhei Miyauchi Antonio Durán (Morris) Moreira (Eps.1-243) Mutenroi
Kōhei Miyauchi Carlos Couso (Eps.244-291) Mutenroi
Daisuke Gōri (Descoñecido) Tartaruga
Naoki Tatsuta Manuel Pombal Pérez Oolong
Naoko Watanabe María José Collazo Prelcic Puar
Mayumi Shō María Teresa Santamaría Panete Chi-Chi
Daisuke Gōri Xosé Lois González Ox-Satán (Gyūmaō)
Ichirō Nagai Bernardo Xosé Karín
Mayumi Tanaka Fernando Bustelo Yajirobe
Takeshi Aono Santiago Pousa Deus (Kami-sama)
Toku Nishio Francisco (Paco) Martínez Barreiro Popo
Toku Nishio Juan José (Xan) Bravo Iglesias (Eps. 239-291) Popo
Kenji Utsumi Francisco (Paco) Martínez Barreiro Dragón Shenron
Junpei Takiguchi Alicia Borrás Sanjurjo Baba a vedoira
Junpei Takiguchi (Descoñecido) (Eps. 266, 268, 271, 272) Baba a vedoira
Mami Koyama Trinidad Morenza Lunch
Jōji Yanami Alfonso Agra Tato Dr. Brief
Jōji Yanami Manuel Álvarez Botana (Substitución) Dr. Brief
Jōji Yanami Bernardo Xosé (Substitución) Dr. Brief
Mariko Mukai Beatriz García Rodríguez Nai de Bulma
Mariko Mukai Isabel Aguilera (Substitución) Nai de Bulma
Shigeru Chiba Manuel Pombal Pérez Raditz
Shōzō Iizuka Juan Diéguez Vázquez Nappa
Daisuke Gōri Xosé Lois González Xuíz Emma
Daisuke Gōri Matías Brea Saborido (Eps. 249, 250) Xuíz Emma
Daisuke Gōri Juan Antonio Carballido Rama (Eps. 266, 271, 272, 286) Xuíz Emma
Banjō Ginga Juan Diéguez Vázquez (Eps. 13) Bora
Banjō Ginga José María (Tanas) López Baño (Eps. (285) Bora
Mitsuko Horie Ignacio (Nacho) Castaño Gómez (Eps. 13) Upa
Mitsuko Horie Antonio Pazos Varela (Eps. 285) Upa
Jōji Yanami Bernardo Xosé Kaio do Norte
Jōji Yanami Xosé Ramón Lojo (Eps. 51-277) Kaio do Norte
Jōji Yanami Juan Antonio Carballido Rama (Eps. 278, 279, 284, 286) Kaio do Norte
Yūji Mitsuya Avelino González Gregory
Kōji Totani Martín Mendizábal Kui
Ryūsei Nakao Gonzalo Faílde Ferrer Freezer
Ryūsei Nakao Juan Antonio Carballido Rama (Eps. 280, 286) Freezer
Shō Hayami José Ignacio (Iñaki) Baliño Cubo Zarbon
Yukitoshi Hori Juan José (Xan) Bravo Iglesias Dodoria
Kinpei Azusa Xosé Ramón Lojo Moori
Kinpei Azusa Gonzalo Rei Chao (Eps. 283) Moori
Tomiko Suzuki Helena Amoedo Barros Dende (Neno)
Tomiko Suzuki Manuel Pombal Pérez (Eps. 239-253) Dende (Mozo)
Tomiko Suzuki Ignacio (Nacho) Castaño Gómez (Eps. 254-256) Dende (Mozo)
Tomiko Suzuki Antonio Pazos Varela (Eps. 258, 291) Dende (Mozo)
Katsuji Mori Jesús (Suso) Pando Nail
Junpei Takiguchi Manuel Álvarez Botana (Eps. 53, 61-99) Gran Gurú
Junpei Takiguchi (Descoñecido) (Ep. 54) Gran Gurú
Masaharu Satō Bernardo Xosé (Eps. 100-104) Gran Gurú
Masaharu Satō Manuel Álvarez Botana (Ep. 105) Gran Gurú
Hideyuki Hori Francisco (Paco) Martínez Barreiro Capitán Ginyu
Kazumi Tanaka Descoñecido Xice
Yukimasa Kishino Santiago Pousa Burter
Kenji Utsumi Juan Diéguez Vázquez Recoome
Kōzō Shioya Martín Mendizábal Guldo
Banjō Ginga Juan José (Xan) Bravo Iglesias Rei Vexeta
Masako Nozawa Julio Manuel Lorenzo Fernández Bardock
Daisuke Gōri (Descoñecido) Porunga
Daisuke Gōri Manuel Álvarez Botana (Eps. 283, 284, 286) Porunga
Yūko Kobayashi Beatriz García Rodríguez Maron
Shigeru Chiba Martín Mendizábal Garlic .Jr
Daisuke Gōri Carlos Reborada Rei Cold
Kōji Yada Mingos C-20 / Dr. Gero
Yukitoshi Hori Santiago Pousa C-19
Shigeru Nakahara Miguel Vijande C-17
Shigeru Nakahara Dámaso Domínguez (Eps.190 e 194) C-17
Shigeru Nakahara Martín Mendizábal (Ep. 285) C-17
Miki Itō Isabel Vallejo Pinín C-18
Miki Itō Mara González Costas (Substitución) C-18
Hikaru Midorikawa Carlos Reboreda C-16
Hikaru Midorikawa Fernando Bustelo (Substitución) C-16
Norio Wakamoto Manuel Álvarez Botana Célula
Chikao Ōtsuka Juan Diéguez Vázquez Tou Pai Pai
Daisuke Gōri Santiago Pousa Señor Satán
Yukimasa Kishino Jesús (Suso) Pando Xornalista xogos de Célula
Aoba Miyoko Isabel Vallejo Pinín Miss Pizza
Kazunari Tanaka (Descoñecido) Karoni
Hisao Egawa (Descoñecido) Tortellini
Bin Shimada Paulino del Río Kaio do Oeste
Kazuyuki Sogabe Juan Diéguez Vázquez Kaio do Sur
Keiko Yamamoto Ana Manciñeiras Kaio do Este
Ryūji Saikachi Francisco (Paco) Martínez Barreiro Gran Rei Kaio
Hikaru Midorikawa Xesús Iglesias Paikuhan
Yasuhiko Kawazu Jesús (Suso) Pando Oribú
(Descoñecido) Dámaso Domínguez Árbitro do torneo no ceo
Yūko Minaguchi Montserrat (Montse) Davila Alonso Videl
Megumi Urawa Isabel Vallejo Pinín Erasa
Hiro Yûki Oscar Henrique Fernández Rodríguez Shapner
Hiro Yûki Dámaso Domínguez (Eps. 209 e 215-218) Shapner
Kumiko Nishihara María del Carmen (Maika) Aguado Taboada Angela
Yūji Mitsuya Martín Mendizábal Kaio Shin (Deus de Neptuno)
Shin Aomori Paulino del Río Kibito
Kenji Utsumi Jesús (Suso) Pando Árbitro do Gran Torneo
Kenji Utsumi Gonzalo Faílde Ferrer (Eps. 290, 291) Árbitro do Gran Torneo
Hisao Egawa Juan Diéguez Vázquez Spopovitch
Naoki Tatsuta Francisco (Paco) Martínez Barreiro Yamu
Jōji Yanami Alfonso Agra Tato Babidi
Ryūzaburō Ōtomo Mingos Dabla
Ryūzaburō Ōtomo Ramiro Taboada Turnes (Eps, 269, 271, 284) Dabla
Tomohisa Asō Fernando Bustelo Pui Pui
Kōzō Shioya Francisco (Paco) Martínez Barreiro (Eps, 232-243) Bu (Gordo)
Kōzō Shioya Juan Antonio Carballido Rama (Eps. 244-291) Bu (Gordo)
Kōzō Shioya Juan Diéguez Vázquez Bu (Malvado)
Reizō Nomoto Miguel López Varela Antigo Rei Kaio Shin
Tomiko Suzuki Isabel Vallejo Pinín Marron
Hiromi Tsuru (Descoñecido) Bra
Yūko Minaguchi (Descoñecido) Pan
Megumi Urawa Alicia Taboada Ub
(Voz) Aurora Maestre Adicionais
(Voz) Xerome Calero Adicionais
MÁIS INFORMACIÓN
  • Episodios traducidos a partir do francés e do inglés.
  • Na saga de Bu, Krilín, por ausencia de Oscar e urxencia de emisión foi substituido por Dámaso Domínguez.
  • Miguel Vijande, por motivo de translado, deixou de dobrar a C-17.
  • A partires do capítulo 244 o anime comezou a se dobrar no estudio CTV/Galaxia (Santiago de Compostela) ó se desmantela-la sucursal de Vigo. O cambio produciuse entre maio e setembro do 1994. Por mor do cambio houbo varios directores: Antón Pazos (inicialmente), José Antonio Rubal, Juan Carballido... Avanzada a serie, algúns episodios foron dirixidos por unha actriz contratada, Ana Alonso, da empresa matriz CTV/Galaxia (Santiago de Compostela).

CanciónsEditar

CANTANTE ORIXINAL CANTANTE GALEGO Nº ABERTURA/PECHE TÍTULO
Descoñecido Teresa Santamaría 1ª Abertura Bóla do dragón Z
Hironobu Kageyama Arturo Sabugueiro Castro 2ª Abertura Chala Head Chala (Nada)
MANNA Lucía Cota 2º Peche O poder voador xiratorio

Véxase taménEditar

SeriesEditar

Episodios EspeciaisEditar

FilmesEditar